O wszystkim, co mnie interesuje - blog wielotematyczny.

05.10.2023

Czy Bad Batch to Drużyna A lub Pingwiny z Madagaskaru w wersji Star Wars?

Czy Bad Batch to Drużyna A lub Pingwiny z Madagaskaru w wersji Star Wars?
Źródło: https://www.disneyplus.com/pl-pl
Bad Batch to typ serialu, gdzie jest kilku głównych bohaterów, a nie jeden. Ponadto można dostrzec w nim wiele podobieństw do innych, kultowych seriali "akcji". Czy własnie odkryłem inspiracje Dave'a Filoniego?

Co łączy serial "Parszywa Zgrają" z "Drużyną A" i z "Pingwinami z Madagaskaru"? 

Pomimo różnych miejsc akcji i docelowego typu widza oraz różnych technik wykonania tych seriali w zasadzie mamy więcej cech wspólnych: serial akcji.

 

Jeżeli chodzi o głównych bohaterów, to założenie jest niemal schematyczne - mamy grupę mniej lub bardziej formalną, składającą się z kilku osób (lub spersonifikowanych postaci), które posiadają charakterystyczne cechy, czym wyróżniają się w tym zespole. Grupa posiada lidera, jednak nie on jest głównym bohaterem, lecz właśnie cała grupa.

 

Przeczytaj także artykuł: Serialowe typy głównego bohatera  

 

Historia drużyny

 

Każdy z tych seriali ma jakąś historię wstępną, która wprowadza bohaterów do świata z serialu. Już na początku można dostrzec duże podobieństwo "Parszywej zgrai" i "Drużyny A".

W obu przypadkach mamy do czynienia z oddziałem specjalnym żołnierzy (armii Republiki Galaktycznej i armii USA), który na skutek wydarzeń zewnętrznych musi "zejść do podziemia" i zostaje grupą najemników.

 

Różnice jednak pojawiają się w przedstawieniu bohaterów. W "Drużynie A" poznajemy historię zespołu na podstawie krótkiego intra, niewielkiej ilości retrospekcji i nawiązań w dialogach samego serialu. 

Geneza powołania "do życia" bohaterów "Parszywej zgrai" jest z kolei bliższa "Pingwinom z Madagaskaru", gdyż w obu tych przypadkach seriale stanowią pewnego rodzaju spin-offy. Bohaterów "Parszywej zgrai" poznajemy w innym, wcześniejszym serialu gwiezdnowojennym "Wojny klonów" (4 pierwsze odcinki siódmej serii), a nawet mamy do czynienia z sugestią, że "Parszywa zgraja" to kontynuacja serialu "Wojny klonów", natomiast w wypadku "Pingwinów z Madagaskaru" bohaterowie debiutują wcześniej w filmie "Madagaskar", gdzie nie są postaciami pierwszoplanowymi.

 

Charakterystyka głównych bohaterów

Bohaterami "Parszywej zgrai" są członkowie elitarnej jednostki "Clone Force 99", którzy są żołnierzami-klonami armii Republiki Galaktycznej. Są to klony posiadające osobliwe mutacje genetyczne, które spowodowały pojawienie się cech bardzo przydatnych u żołnierzy. Skład "Parszywej zgrai" to:

 

Hunter - jest dowódcą całego zespołu, posiada talent do planowania, wyczulone zmysły, jest świetnym psychologiem i taktykiem, potrafi doprowadzić do porządku członków ekipy

Wrecker - obdażony nadludzką siłą i temperamentem zabijaki, ale jest wrażliwy i ma lęk wysokości

Tech - posiadacz potężnej wiedzy naukowej i technologicznej, potrafi podłączyć się i przejąć kontrolę nad każdym urządzeniem i komputerem, największy gaduła w zespole

Crosshair - strzelec wyborowy o niebywałej skuteczności, jest małomówny, cyniczny i sarkastyczny oraz gotowy do wykonania każdego rozkazu bez analizy moralnej

Echo - jako jedyny w zespole nie posiada mutacji, dołącza do jednostki nieco później. Jest świetnym taktykiem, a z racji, że duża część jego ciała stanowią elementy cybernetyczne posiada możliwość bezpośredniego podłączania się do wszelkiego rodzaju komputerów i urządzeń

Omega - klon płci żeńskiej, nie zastosowano wobec niej przyspieszonego procesu wzrostu, dołącza do zespołu najpóźniej, biegle posługuje się laserową kuszą

 

W wypadku "Drużyny A", mamy nieco analogiczny układ, aczkolwiek nie wszystkich bohaterów da się przypisać do ich odpowiedników z "Bad Batch":

 

pułkownik John "Hannibal" Smith - dowódca zespołu, mistrz układania planów i strateg - tutaj nie ma złudzeń, że Hunter jest jego odpowiednikiem w "Parszywej zgrai".

porucznik Templeton "Buźka" Peck - ma talent do naciągania i niewielkich oszustw, dzięcki urokowi osobistemu - gdy trzeba załatwić niewykonalną sprawę urzędową, on da radę - trudno doszukać się tutaj bezpośredniej analogii w "Bad Batch"

sierżant Bosco Albert „BA” Baracus - grupowy osiłek i spec technologiczny, który boi się latania. Z jednej strony mocne podobieństwo do Wreckera, z drugiej strony wiedza związana z techniką i majsterkowaniem może oznaczać lekkie podobieństo do Techa.

kapitan H.M. „Howling Mad” Murdock - szalony, ale i utalentowany pilot - tutaj trudno doszukiwać się analogii w "Parszywej Zgrai"

Frankie Santana - dołącza do ekipy w piątym sezonie, posiada zbliżone cechy do Buźki - tutaj można dopatrzeć się pewnej analogii Echo, który nie jest pierwotnym członiek zespołu, lecz dołącza do zespołu nieco później, nieco dublując cechy innego członka grupy (Echo posiadał zbliżone umiejętności do Techa)

Amy Amanda "Triple A" Allen - dziennikarka, współpracująca z "Drużyną A", nawet niekiedy biorąca udział w ich akcjach. Można nieco skojarzyć ją z postacią Omegi, która na początku nie brała udziału w akacjach "Clone Force 99", jednak z czasem stała się pełnowartościowym członkiem "Zgrai"

 

Na upartego można doszukiwać się podobieństw, Buźki do Techa (rozmowność), jednak jest to szukanie "podobieństwa na siłę", gdyż Buźka to typ krętacza, natomiast Tech jest postacią przemądrzałego naukowca. Analogicznie jest z postaciami Murdocka i Crosshaira - obaj są wyspecjalizowanymi profesjonalistami, utalentowanymi w swojej specjalizacji (pilot i snajper), jednak pierwszy to typ wesołego świra, a drugi to jego przeciwiestwo: milczący cynik.

 

Pod tym względem podobieństwa, więcej można dostrzec pomiędzy bohaterami "Bad Batch" i serialu "Pingwinami z Madagaskaru":

 

Skipper - to szef drużyny i główny strateg - protoplasta Hutnera

Kovalsky - teamowy konstruktor i naukowiec - można by nawet rzecz, że to pierwowzór Techa

Ricco - jest małomówny, emocjonalny i ma zamiłowanie do wybuchów i trudnych akcji - bez wątpienia Wrecker jest do niego podobny, chociaż Ricco nie jest osiłkiem

Szeregowy - empatyczny i nieco niedoświadczony członek ekipy - tych cech można nieco doszukiwać się u Omegi czy Echo, ale pytanie czy to nie jest już lekkie naciąganie

wydra Marlenka" - przyjaciółka zespołu, chociąż nieczęsto bezpośrednio związana w ich działania - raczej typ Amy Allen z Drużyny A niż Omegi z Bad Batch

 

Antagoniści główni

 

Antagoności główni, to Ci, którzy są tłem dla znaczącej części serii i to z nimi związane są wydarzenia serialu.

Głównymi antagonistami "Parszywej Zgrai" są:

Wilhuff Tarkin - najwyższy stopniem moff imeprialny

Edmon Rapmart - oficer imperialny, sprawujący dowództwo nad klonami i planetą Camino, odpowiedzielny za zniszczenie laboratioriów klonerskich

Royce Hemlock - szef tajnej komórki imperium, zajmującej się wyłapywaniem klonów

Crosshair - drogi Crosshaira i reszty zespołu rozeszły się, gdyż Crosshair uznał wyższość rozkazów przełożonych nad "etykę" - miało to miejsce pod koniec pierwszego epizodu i od tej pory do mniej więcej połowy drugiego sezonu Crosshair stał się przeciwnikiem swoich dawnych przyjaciół.

 

W wypadku Drużyny "A" antagonistami głównymi są przedstawiciele armii USA, którzy zajmują się sprawą poszukiwania i ścigania Drużyny:

Pułkownik Lynch - 3 odcinki 

Pułkownik Roderick Decker - 20 odcinków

Kapitan Crane - "prawa ręka" pułkownika Deckera

Generał Harlan „Bull” Fullbright - 8 odcinków

 

Jeżeli chodzi o "Pingwiny z Madagaskaru" to naczelnym antagonistą jest samozwańczy król lemurów Julian. Duża część odcinków opiera się na tym, że jego założeniem nie jest rywalizacja z pingwinami, a raczej potencjalne komplikacje wynikają z jego ego oraz niezbyt inteligentnych działań. Bywa też, że w pewnych wydarzeniach wraz z pingwinami stoi "po jednej stronie barykady".

  

Podsumowanie

 

We wszystkich trzech serialach można zaobserwować wspólną zależność. Przez więkość odcinków mamy do czynienia z głównymi antagonistami, jednak w pojedynczych odcinkach pojawiają się epizodyczni antagoniści, niekiedy powiązani przeszłością z bohaterami, niekiedy będący zupełnie nowymi postaciami. 

 

Oczywiście, wydaje się, że pierwowzorem z tej grupy jest jednak Drużyna A, ze względu na datę powstania, czyli pierwsza połowa lat osiemdziesiątych. Pingwiny pojawiły się w roku 2008 i widać pewne nawiązania do Drużyny A, natomiast ekipa Bad Batch, która jako wątek pojawia się w roku 2020 (w ramach serialu Wojny Klonów), a rok później we własnym serialu wydaje się czerpać i z Drużyny A i z Pingwinów z Madagaskaru.

 

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Być może znacie jeszcze jakieś inne seriale, które wykazują się dużym podobieństwem do Bad Batch?

 

Zapraszam Was do podzielenia się Waszymi opiniami i informacjami na ten temat w komentarzach.

 

Dodaj komentarz »