Oficjalne zasady KSW
Federacja KSW od wielu lat trzyma się zasady, że wszystkie walki, które toczą się na ich galach są oparte o zasady MMA, a konkretnie chodzi o dokument Unified Rules of Mixed Martial Arts, który honorują wszystkie największe organizacje MMA z amerykańskim gigantem UFC na czele.
Do tej pory jednak KSW uczyniło jeden wyraźny wyjątek - 18 czerwca 2022, podczas gali KSW 71 odbył się pojedynek weteranów: Marcina Różalskiego z Errolem Zimmermanem na zasadach K-1 (kickboxing). Było to związane przede wszystkim z aspektami zdrowotnymi Różalskiego, które uniemożliwiały mu toczenie walk w płaszczyznie zapaśniczej i parterowej. A ponieważ Marcin Różalski to zasłużony zawodnik w historii KSW, federacja zrobiła dla niego ten wyjątek.
Oczywiście, było to wydarzenie precedensowe, gdyż do tej pory nawet zawodnicy, którzy posiadali swoje zaplecze w sportach uderzanych, np. Rafał Jackiewicz, Artur Szpilka, Izu Ugonoh czy Radosław Paczuski toczyli swoje pojedynki oficjalnie w oparciu o reguły MMA, a samo KSW dobierało im przeciwników tak, aby przeciwnik nie był dominatorem zapaśniczo-parterowym, aby potencjalne szanse zawodników były zbliżone.
Pod tym względem, np. federacja FEN, która jest w Polsce numerem 2 w MMA od dawna na swoich galach organizowała oficjalnie pojedynki na zasadach K-1, które często dopełniały gale MMA. Podobną politykę posiada federacja Babilon, uważana za numer 3 MMA w Polsce, która organizuje gale bokserskie obok gal MMA. KSW jednak ma inny model i oficjalnie promuje się jako organizacja MMA.
KSW mniej oficjalnie
Jak wspomniałem, KSW oficjalnie określa się jako federacja MMA, jednak pośrednio ma powiązania z innymi sportami walki:
Polsat Boxing Night - w czasach współpracy z Telewizją Polsat (która trwała do listopada 2021), ekipy techniczne KSW uczestniczyły w organizowaniu Polsat Boxing Night, który przez lata był nawet dość rozpoznawalną marką.
Free Fight Federation - ekipy techniczne KSW odpowiadały za organizację 2 gal freakowych, w ramach ówczesnej współpracy z Polsatem.
Genesis - było wydarzenie powstałe z inicjatywy jednego z włodarzy KSW, Macieja Kawulskiego. Genesis była galą walk na gołę pięści i pierwsza gala tego typu odbyła się w październiku 2020. Do tej pory odbyła się tylko jedna gala z tej serii.
Czym będzie KSW Epic?
Pierwotne wypowiedzi Martina Lewandowskiego (jeden z włodarzy KSW) na temat sugerowały, że na gali KSW Epic będziemy mieli do czynienia z formułami walki innymi niż MMA, stąd m.in. główną i jednocześnie pierwszą , zapowiedzianą walką ma być starcie Mameda Chalidowa z Tomaszem Adamkiem w formule bokserskiej.
Martin zapowiadał również możliwość pojedynków w innych formułach, co mogłoby stanowi furtkę dla zawodników innych federacji, które nie zgadzają się na udział w walkach MMA poza macierzystą federacją - udział w pojedynku grapplerskim czy kickbokserskim w teorii dałby możliwość udziału w zawodach zawodnikom takim, jak np. Mateusz Gamrot, który ma kontrakt z federacją UFC.
Jednak w połowie stycznia 2024 pojawiła się informacja, że podczas KSW Epic odbędzie się turniej eliminacyjny do pasa w kategorii półciężkiej (do 93kg), w którym zmierzy się 4 zawodników: Damian Piwowarczyk, Kleber Silva, Marcin Wójcik i Rafał Haratyk.
Zatem, wygląda na to, że oprócz walk w innych formułach niż MMA zobaczymy także regularne walki rankingowe pomiędzy zawodnikami federacji KSW.
A co Wy sądzicie o formule KSW Epic? Chętnie zapoznam się z Waszą opinią w komentarzach.
Poznaj zasady dodawania komentarzy
Zasady dodawania komentarzy: