O wszystkim, co mnie interesuje - blog wielotematyczny.

06.09.2009

Kto jest naprawdę najsilniejszy?

Kto jest naprawdę najsilniejszy?
Gdybyśmy zadali pytanie kto jest najsilniejszym człowiekiem świata, przynajmniej na przełomie ostatnich 5 lat, możemy mieć bardzo trudne zadanie. Zarówno podziały organizacyjne w światowym strongmanie, jak i specyfika konkretnych zawodów nie dają jasnej odpowiedzi.

Oto lista potencjalnych kandydatów:

 

Zyndrunas Savickas - zawodnik, który zawsze wygrywał zawody Arnold Classic, uważane za najcięższe zawody strongmanów. Wygrywał też podczas zawodów IFSA Championship, które były w latach 2005-2007 alternatywą dla World Strongest Man, w czasach gdy IFSA i MET-Rx (organizator WSM) "nie lubiły się". Jedynego tytułu jakiego do tej pory nie zdobył Zyndrunas to właśnie World Strongest Man, mimo, że paradoksalnie to właśnie on jest przez wielu za najsilniejszego człowieka na świecie - te tytuły "sprzątneli mu sprzed nosa" Vasyl Virastiuk i Mariusz Pudzianowski.

 

Vasyl Virastiuk - jako jedyny ma na koncie tytuły mistrzowskie obu federacji - w roku 2004 zdobył tytuł World Strongest Man, w roku 2007 zdobył tytuł: IFSA Champion. Również podczas zawodów Arnold Classic w roku 2006 udało mu się wywalczyć drugie miejsce. Niestety, Vasyl prawdopodobnie zakończył karierę z powodu kontuzji.

 

Derek Ponudstone - młody amerykanin, który spektakularnie wszedł na wyżyny strongmana. W roku 2008 do ostatniej konkurencji deptał Savickasowi po piętach w Arnold Classic, zajmując minimalnie drugą pozycję. Pokonał Savickasa podczas zawodów Fortissimus 2008. W styczniu 2008 pokonał podczas Super Serii Mariusza Pudzianowskiego, a podczas World Strongest Man 2008 do ostatniej konkurencji prowadził z Mariuszem i tylko minimalnie przegrał całe zawody z Mariuszem. Derek ma potężny potencjał, jest dobry zarówno w konkurencjach statycznych i dynamicznych.

 

Mariusz Pudzianowski - jako pierwszy strongman w historii zdobył pięciokrotnie tytuł World Strongest Man, do tej pory udało się do czterokrotnie jedynie dwóm islandczykom: Magnusowi Ver Magnussonowi i Jon Paul Simargsonowi. Jednak 3 tytuły Mariusza zostały zdobyte w latach 2005-2008, kiedy to nie rywalizowali z nim Ci, którzy w roku 2004 pokonali go, tj. Zyndrunas Savickas i Vasyl Virastiuk. Również podczas występów na Arnold Classic Mariusz nie zajął nigdy miejsca wyższego niż 4.

 

Na przełomie września i października 2009 odbędą się zawody World Strongest Man 2009, gdzie po raz pierwszy spotkają się razem: Derek Poundstone, Mariusz Pudzianowski i Zyndrunas Savickas i te zawody rozstrzygną, kto jest naprawdę najsilniejszym człowiekiem na świecie. A może pojawi się jakiś "czarny koń", i kto inny się nim okaże? ;)

Dodaj komentarz »