O wszystkim, co mnie interesuje - blog wielotematyczny.

07.10.2023

Seriale Star Wars

Seriale Star Wars
O tym, jak Gwiezdne Wojny ewoluowały z filmów do seriali.

Tak to się zaczęło...

 

Od roku 1977 do roku 2008 w zasadzie George Lucas przyzwyczaił nas do filmów kinowych. Najpierw pojawiła się tzw. oryginalna trylogia: epizod IV (1977), zwany później Nową Nadzieją, epizod V (1980), czyli Imperium Kontratakuje oraz w roku 1983 finał trylogii, czyli epizod VI - Powrót Jedi. 

Następnie, 16 lat po premierze Powrotu Jedi Lucas uraczył nas tzw. trylogią prequeli, czyli epizodami I, II i III, "wypuszczonymi" kolejno w latach 1999,2002 i 2005. 

Z międzyczasie, pojawiło się kilka produkcji telewizyjnych, opartych na uniwersum Gwiezdnych Wojen, w tym między innymi legendarne Star Wars Holiday Special (łaczące elementy filmu fabularnego z rysunkowym), czy też Ewoki: Bitwa o Endor.

W roku 2003 pojawił się pierwszy serial "gwiezdnowojnneny". Były to Wojny Klonów z 2003, w reżyserii Genndyego Tartakovskyego, oparte na technice "kreskówkowej", nieco zbliżonej do wstawek z "Holiday Special".

Ważny był też rok 2005. Wtedy to bowiem pojawiły się pierwsze seriale z serii Lego Star Wars, które wprawdzie były animowane, ale opierały już się na renderowanym obrazie cyfrowym.

Dopełnieniem tego była nowa wersja serialu Wojny Klonów w 2008, która opierała się już na rednerowanej animacji cyfrowej w przeciwieństwie do pierwowzoru.

"Cyfrowe" Wojny Klonów są na chwilę obecną "największym" serialem ze świata Star Wars, gdyż doczekały się aż siedmiu sezonów w ramach których stworzono 133 odcinki, które powstawały z przerwami w latach 2008-2020.

 

Disney wkracza do akcji

 

Rok 2012 zapoczątkował wielkie zmiany w uniwersum Star Wars. Wtedy to bowiem George Lucas sprzedał prawa do marki Star Wars firmie The Walt Disney Company.

Na początku nic nie wskazywało rewolucji - obok 5 filmów kinowych (trylogia sequeli oraz filmy Solo i Łotr 1 w latach 2015-2019), kontynuowany był serial Wojny Klonów.

Ale wytwórnia Disneya okazała się jednak bardziej produktywna, gdyż w latach 2014-2018 pojawił się serial animowany - Rebelanci (Star Wars: Rebels), który doczekał się 75 odcinków na przestrzeni 4 sezonów, a po jego zakończeniu pojawił się serial Ruch Oporu (Resistance), który w latach 2018-2020 doczekał się 50 odcinków.

Oczywiście warto wspomnieć także o krótkich serialach z serii Lego Star Wars, które co jakiś czas pojawiały się.

 

Najbardziej znaczącym jednak przełomem było pojawienie się pierwszego serialu aktorskiego w gwiezdnowojennej historii, czyli Mandalorianin w roku 2019. Serial stał się hitem, nie tylko wśród fanów Star Wars, można wręcz powiedzieć, że w bardzo krótkim czasie stał się kultowym.

Disney, pomimo to w dalszym ciągu kontynował serial Clone Wars do roku 2020, aby po roku "wypuścić" nowy serial, będący mentalną kontynuacją - chodzi tutaj oczywiście o animowany The Bad Batch - Parszywa Zgraja.

Innowcyjnym serialem okazał się też Star Wars: Visions (Wizje), emitowany w latach 2021 - 2023 - opiera się on na technice anime i przeciwieństwie do pozostałych seriali gwiezdnowojennych jego fabuła nie opiera się na kanonie Star Wars, a jedynie korzysta z zagadnień związanych ze Star Wars w alternatywnym świecie, w klimacie manga.

Wartym odnotowania jest również animowany miniserial "The Tales of Jedi" (Opowieści Jedi), który powstał w roku 2023.

Sukces Mandalorianina przyczynił się do powstania kilku kolejnych seriali aktorskich: "Księga Bobby Fetta", "Obi Wan-Kenobi", "Andor" i "Ahsoka" w latach 2021-2023.

 

Chronologia wydarzeń z filmów i seriali

 

Gwiezdne Wojny na bakier z chronologią są od samego początku - trzy pierwsze filmy jeszcze w latach 80-tych były już oznaczone jako epizody IV-VI. Także kolejność pojawiania się seriali nie wiązała się z chronologią wydarzeń, dlatego postanowiłem stworzyć tabelę, która zobrazuje pełną chronologię filmów i seriali.

 

Okres Film Serial  
 33-32 BBY       Opowieści Jedi  
 32 BBY    Epizod 1: Mroczne Widmo    
 22 BBY    Epizod 2: Atak Klonów    
 22-19 BBY       Wojny Klonów  
 19 BBY    Epizod 3: Zemsta Sithów    
 19-18 BBY       Parszywa Zgraja  
 13-10 BBY    Solo    
 9 BBY      Obi Wan-Kenobi  
 5-0 BBY      Rebelianci, Andor  
 0 BBY    Łotr 1    
 0 BBY    Epizod 4: Nowa Nadzieja    
 3 ABY     Epizod 5: Imperium Kontratakuje    
 4 ABY    Epizod 6: Powrót Jedi    
 5-9 ABY      Księga Bobby Fetta  
 9-11 ABY      Mandalorianin  
 12 ABY      Ahsoka  
 33-35 ABY      Ruch Oporu  
 34 ABY    Epizod 7: Przebudzenie Mocy    
 34 ABY    Epizod 8: Ostatni Jedi    
 35 ABY    Epizod 9: Skywalker Odrodzenie    

 

Znaczenie skrótów:

BBY (Before Battle of Yavin) - lata przed bitwą o Yavin 

ABY (After Battle of Yavin) - lato po bitwie o Yavin

Bitwa o Yavin miała miejsce w epizodzie 4, kiedy to Luke Skywalker zniszczył pierwszą Gwiazdę Śmierci - okres tego wydarzenia określa się jako rok zerowy w uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Dodaj komentarz »